Příprava na ZŠ

Na každé třídě, kde jsou děti v povinném předškolním vzdělávání, nebo děti s odloženou školní docházkou, paní učitelky zařazují aktivity, činnosti a hry podporující přípravu dětí na vstup do základní školy.

Tyto aktivity jsou dětem zařazovány v průběhu celého dne. To je při ranním scházení, řízených činnostech, pobytu venku, nespacích aktivitách i při odpoledních činnostech.

Aktivity se zaměřují na rozvíjení dětí formou hravých činností v oblasti hrubé a jemné motoriky, kresby, vyjadřovacích a komunikačních dovedností, sociálních kompetencí, pravolevé orientace, matematické pregramotnosti, čtenářské pregramotnosti, IT pregramotnosti, sluchového vnímání, paměti, vnímání času a časových souvislostí, prostoru a prostorových představ, zrakového vnímání…

S dětmi pracují individuálně, ve skupinkách i hromadně.

V druhém pololetí školního roku všichni předškoláci projdou pedagogickou diagnostikou a s proškolenými pedagožkami testem školní zralosti a připravenosti dle Jiřiny Bednářové. Celkové shrnutí v jednotlivých oblastech dostanou rodiče k dispozici. Učitelky zákonným zástupcům poskytnou zpětnou vazbu, na co by bylo vhodné se před nástupem do školy ještě zaměřit a poskytují v případě zájmu zákonným zástupcům i náměty nebo materiály pro rozvoj dané oblasti.

Tento výstup následně mohou zákonní zástupci předat při zápisu na ZŠ (všechny ZŠ v rámci Poruby za tyto informace budou rádi). Je to pro ZŠ velká pomoc. Získají tak prostor, aby skupině dětí, které nově nastoupí do ZŠ, připravily co nejvhodnější podmínky.

Spolupráce se základními školami v okolí

• na chvilku školákem (ZŠ Ukrajinská a ZŠ Bulharská) – všechny děti, které by měly nastoupit od září do ZŠ se v průběhu března půjdou podívat do své spádové ZŠ, kde se po dvojicích až čtveřicích na dvě hodiny začlení do běžné výuky mezi své budoucí kamarády a vyzkouší si novou roli, která na ně čeká.
  • návštěva prostor základních škol v rámci akcí MŠ (ZŠ Ukrajinská) – při některých akcích MŠ. Tradičně Medvídkiáda
  • spolupráce se speciálním pedagogem (ZŠ Ukrajinská)
  • vzájemné návštěvy pedagogů ZŠ a MŠ se záměrem usnadnění přechodu dětí mezi ZŠ a MŠ
  • návštěvy keramické dílny (ZŠ Ukrajinská)